1 czerwca w Dzień Dziecka w bursie miał miejsce Dzień Kultury Ukraińskiej.

Od samego rana wychowankom przybliżane były tradycja i kultura naszego wschodniego sąsiada. Dziewczęta miały możliwość poznać smaki typowo ukraińskich potraw, dzięki skomponowanemu na ten dzień, dla bursianej stołówki, specjalnemu ukraińskiemu menu. Pracownicy kuchni ubrani w ludowe, ukraińskie stroje zaserwowali ukraińską sałatkę, ukraiński barszcz czerwony, ukraińskie pielmieni, ukraińską chałwę i prawdziwy czarny chleb.

Podczas posiłków, w stołówce wyświetlana była prezentacja pokazująca najpiękniejsze ukraińskie zakątki. Zaś na bursianych korytarzach zagościły plakaty z ciekawostkami dotyczącymi Ukrainy.

Dzień Kultury Ukraińskiej zwieńczyła kolacja w naszym ogrodzie przy grillu, na którą jak co roku, zaprosiliśmy nasze absolwentki. Tym razem przybyły bardzo licznie absolwentki z roczników 2012, 2015, 2016. Miło nam było gościć Was dziewczęta.

Podczas  kolacji można było wysłuchać ukraińskich piosenek w wykonaniu pani Valeriiji Kyslej oraz uczestniczyć w quizie sprawdzającym wiedzę na temat Ukrainy, przygotowanym przez Panią Maszę z Europejskiego Domu Spotkań Młodzieży. Pięć zespołów dziewcząt za pośrednictwem smartfonów i aplikacji kahoot odpowiadało na pytania. Zwyciężyła grupa pod nazwą Flower Power, w skład której wchodziła nasza wychowanka  Ania Wojciechowska oraz dwie absolwentki Dagmara i Monika. Flower Power w nagrodę, od ubranego w ukraińską koszule Pana Dyrektora, otrzymały firmowe pendrivy.
Po części oficjalnej, korzystając z wystawionego do ogrodu sprzętu multimedialnego, dziewczęta spontanicznie urządziły występy karaoke.

Dzień uznać możemy za bardzo udany, wszyscy wyśmienicie się bawili, za pracę włożoną w jego przygotowanie dziękujemy Paniom Maszy Hlukhavie i Marii Ivanyuk.

W organizację wydarzenia włączyli się także:

Vladimir Poleszczuk, Olga Szewczuk, Fundacja Nasz wybór, Dom Ukraiński w Warszawie, Towarzystwo Przyjaciół Ukrainy - Oliwia Plażewska, Valerija Kysla

Serdecznie dziękujemy!